اکتبر 16
بازدید : 1978
نظرات : بدون دیدگاه
بیان درخواست به صورت مودبانه

معمولاً والدین به فرزندانشان یاد می دهند که چگونه مؤدبانه خواسته هایشان را مطرح کنند و هنگام درخواستِ چیزی از کلمۀ لطفاً استفاده کنند و یا از دیگران به خاطر کاری که برایشان انجام داده اند تشکر کنند. والدین مجبورند این مسئله را مدام به کودک یادآوری کنند. علی رغم این موضوع گاهی کودک این […]

معمولاً والدین به فرزندانشان یاد می دهند که چگونه مؤدبانه خواسته هایشان را مطرح کنند و هنگام درخواستِ چیزی از کلمۀ لطفاً استفاده کنند و یا از دیگران به خاطر کاری که برایشان انجام داده اند تشکر کنند.
والدین مجبورند این مسئله را مدام به کودک یادآوری کنند. علی رغم این موضوع گاهی کودک این مطلب را فراموش می کند.
وقتی کودکان بدون اینکه مجبور باشند، می گویند لطفاً و یا متشکرم، پدر و مادر احساس رضایت کامل دارند. آنها جلوی جمع به فرزندشان می بالند و وقتی کودک در خانه مؤدبانه حرف می زند، خوشحال می شوند.
معمولاً کودکان در طول روز چیزهای زیادی از والدین شان می خواهند. اگر آنها عادت کنند هر وقت چیزی خواستند، بگویند لطفاً و هر وقت کسی برای آنها کاری انجام داد، از او تشکر کنند، والدین احساس خوبی پیدا می کنند و راحت تر می توانند نیازهای فرزندشان را برآورده کنند.
اما سؤال اینجاست که چرا بچه ها از این دو کلمۀ مؤدبانه و محبت آمیز استفاده نمی کنند. چرا مادران مجبورند به فرزندشان بگویند از کسی تشکر کند و یا از مهمانشان خداحافظی کند؟
گاهی اوقات حتی اگر بچه ها را مجبور کنیم نیز باز از این کلمات استفاده نمی کنند. این کار باعث شرمندگی والدین می شود. بچه ها اغلب فراموش می کنند که لطفاً بگویند و یا از دیگران تشکر کنند و این کار آنها نشانۀ بی ادبی نیست. این کار کودکان دلایل زیادی دارد.
اول این که کودک برای یاد گرفتن این مهارت نیاز به تکرار و تمرین در شرایط مختلف دارد تا بتواند درست حرف بزند. مثلاً وقتی کودکی به خانۀ مادربزرگش می رود و مادربزرگ به او هدیه ای می دهد، کودک از مادربزرگش تشکر می کند. ولی او ممکن است نداند که وقتی همسایه شان نیز به او چیزی می دهد، باید از او تشکر کند.
گاهی اوقات بچه ها خجالتی هستند و به همین دلیل نمی توانند از دیگران تشکر کنند. بعضی از بچه ها خودشان این کار را انجام می دهند ولی بعضی دیگر وقتی می بینند بزرگترها به آنها توجه دارند، نمی توانند این کار را انجام دهند.
یک کودک خجالتی به راحتی نمی تواند بگوید لطفاً یا متشکرم و اگر والدینش او را به این کار مجبور کنند، کودک بیشتر مقاومت می کند و این کلمات را به زبان نمی آورد.
گاهی اوقات نیز کودک آنقدر به چیزی مشغول است که فراموش می کند بگوید لطفاً و متشکرم. مثلاً وقتی به کودک هدیه یا یک اسباب بازی جدیدی می دهید، ذهن او درگیر آن می شود.
کودک نمی تواند به راحتی دیگران را درک کند و چیزی را که والدینش به او می گویند را تکرار کند. بنابراین وقتی کودک هیجان زده است، ممکن است نتواند از این واژه ها استفاده کند.
اگر والدین بیش از حد به کودک فشار بیاورند و هر وقت خواسته ای داشت، مجبورش کنند که لطفاً بگوید، کودک عادت می کند از این واژه به عنوان حربه ای برای رسیدن به خواسته هایش استفاده کند.
مثلاً وقتی کودک به مادرش می گوید: مامان، مامان لطفاً این عروسک رو برام بخر، کودک احساس می کند چون مؤدبانه خواستۀ خودش را مطرح کرده باید به چیزی که می خواهد، برسد و وقتی مادرش با او مخالفت می کند، کودک گیج می شود.
او از خودش می پرسد که چرا مادرش به حرفش گوش نداده؛ بنابراین کودک احساس می کند که گاهی اگر لطفاً بگوید می تواند به خواستۀ خودش برسد، ولی گاهی نیز نمی تواند به چیزی که می خواهد برسد.
اگر کودکتان برای بیان خواسته هایش از کلمات لطفاً و یا متشکرم استفاده نمی کند، می توانید با چند روش این نکته را به او آموزش دهید، ببینید کودکتان در چه شرایطی از این دو واژه استفاده می کند.
هر وقت او این کار را کرد تشویقش کنید و به کودک بگویید که خیلی دوست دارید او با شما اینگونه حرف بزند. بعد از کودکتان به خاطر رفتار خوبش، تشکر کنید. با این روش شما برای او الگوی خوبی می شوید.
اگر کودک با شما مؤدبانه رفتار نکرد، به او بگویید که مثلاً با این رفتارش دلتان نمی خواهد به او آبمیوه یا خوراکی مورد علاقه اش را بدهید. از او بخواهید به روش بهتری خواستۀ خودش را مطرح کند. با این روش کودک مجبور می شود به شما بگوید لطفاً و لحن صدای خودش را نیز تغییر دهد.
وقتی خواستۀ خودمان را مطرح می کنیم، لحن صدایمان بسیار مهم است. معمولاً بزرگترها به این نکته بیشتر توجه دارند و وقتی خواسته ای از کسی دارند، با لحن صدای خوبی، خواستۀ خودشان را مطرح می کنند.
وقتی کودک مدام برای شما خُرده فرمایشاتی دارد، شما از دست او به ستوه می آیید و به او می گویید: بگو لطفاً ! اگر کودک مثل شما با لحنی محکم بگوید لطفاً، باز از دست او عصبانی می شوید.
بنابراین به جای اینکه سر او داد بزنید و بگوید لطفاً، بهتر است لحن صدای خودتان را تغییر دهید تا کودک منظور شما را متوجه شود.
وقتی از کودک می خواهید برای شما کاری انجام بدهد، از کلمۀ لطفاً استفاده کنید و از او تشکر کنید. بیشتر اوقات ما بدون اینکه این کار را بکنیم به کودکمان دستور می دهیم.
وقتی کودکتان می بیند که شما با او و دیگران مؤدبانه حرف می زنید از شما الگو می گیرد و خودش نیز از این کلمات مؤدبانه استفاده می کند.

 

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما