اکتبر 16
بازدید : 832
نظرات : بدون دیدگاه
کودک مرگ را می فهمد

یک روانشناس خانواده با بیان اینکه والدین در پاسخ به پرسشهای کودکان در مورد مرگ دروغ نگویند گفت:لازم نیست که همه واقعیت را بگوییم اما باید حتما واقعیت را بگوییم و همیشه با کودکان روراست باشیم. دکتر هانیه رضایی روانشناس خانواده درباره چگونگی رفتار پدر و مادر در مورد پرسش های بی شمار کودکان گفت: […]

یک روانشناس خانواده با بیان اینکه والدین در پاسخ به پرسشهای کودکان در مورد مرگ دروغ نگویند گفت:لازم نیست که همه واقعیت را بگوییم اما باید حتما واقعیت را بگوییم و همیشه با کودکان روراست باشیم.

دکتر هانیه رضایی روانشناس خانواده درباره چگونگی رفتار پدر و مادر در مورد پرسش های بی شمار کودکان گفت: “پرسیدن پرسش هایی همچون “مرده یعنی چه”، “من کی می میرم”، “یکی به من بگه کسی که می میره”، “کجا می ره”، کاملا طبیعی است و نیازی به دروغ گفتن یا جواب سر بالا دادن ندارد چرا که با دروغ گفتن به کودکان، فقط باعث سردرگمی آن ها می شویم و شاید حتی کودک را مجبور کنیم برای رفع عطش کنجکاویش به دیگران روی آورد.

این روانشناس خانواده افزود: “البته با این که هرگز نباید به فرزندانمان دروغ بگوییم، اما این اصلا به این معنا نیست که همیشه راستگو بودن آسان است، بی تردید لحظاتی پیش می آید که یافتن واژه مناسب، درست و قابل فهم برای کودک بسیار دشوار است.”

رضایی تاکید کرد: “توجه داشته باشید که باید در مورد موضوعی مثل مرگ، شفاف سخن بگویید. هرگز از عبارت های استعاری مانند “پدر بزرگ فقط به خواب رفته است” استفاده نکنید. این حرف که معمولا از سوی پدر و مادر به کار می رود باعث می شود که کودک از خوابیدن بترسد یا دچار کابوس شبانه شود. همچنین نباید بگویید که “پدر بزرگ به مسافرت رفته است”. چون اگر پدر بزرگ برنگردد، کودک اعتمادش را به شما از دست خواهد داد.” او گفت: “توجه داشته باشید ساده صحبت کنید و از گیج کردن او بپرهیزید. هنگام پاسخ دادن، سن و میزان درک او را در نظر داشته باشید. مثلا به یک کودک دو تا چهار ساله کافی است بگویید: “وقتی انسان یا حیوانی نتواند نفس بکشد و بدنش حرکت کند مرده است. اما به کودک چهار تا ۶ ساله لازم است افزون بر آن توضیح دهید که کسی که مرده، قلبش نمی زند و چیزهایی که می میرند دیگر هرگز بر نمی گردند. سعی کنید هنگام صحبت کردن با کودک احساساتتان را کنترل کنید، زیرا ممکن است که کودک بترسد، البته این بدان معنا نیست که غم و اندوه خود را کاملا از کودک پنهان کنید.”

رضایی افزود: “می توانید از نمونه هایی که کودک تجربه کرده است برای توضیح مرگ استفاده کنید. مثلا در مورد ماهی ای که از تنگ آب بیرون افتاده بود یا مرگ حیوان خانگی همسایه تان صحبت کنید. همچنین می توانید از مرگ برگ های درختان در زمستان بگویید تا مفهوم مرگ برایش قابل درک تر شود و به این نتیجه برسد که این موضوع یک اتفاق طبیعی است نه یک مسئله ترسناک. اگر فرزندتان بالای ۶ سال دارد، لازم است برای او توضیح بدهید که “هیچ کس به طور دقیق نمی داند که چه زمانی می میرد، اما مرگ برای همه اتفاق می افتد و موضوعی کاملا طبیعی است.”

این کارشناس گفت: “ممکن است کودک از تصور این که شما نیز ممکن است روزی بمیرید نگران شود و در این مورد سئوالاتی بپرسد. متاسفانه بیشتر پدر و مادرها فکر می کنند اگر در مورد موضوعی که کودک را نگران کرده صحبت نکنند و سئوالات کودک را نشنیده بگیرند، به کاهش اضطراب او کمک کرده اند در صورتی که این فکر اشتباه است، زیرا این کار به جای از بین بردن اضطراب، به ترس و اضطراب بیشتر کودک دامن می زند. بهتر است به جای این کار به او بگویید که “خیلی بعید است که من قبل از پیر شدن بمیرم پس لازم نیست که در مورد این موضوع نگران باشی زیرا تا آن زمان تو دیگر بزرگ شده ای.”

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما