كودك مضطرب ،شروع مدرسه پر تنش

به گزارش کارگروه تربیتی فرزندپرتال : به طور كلي روان شناسان بر اين باورندكه تقريبا تمامي كودكان از 7-6 ماهگي به بعد، هنگامي كه وارد يك محيط جديد مي شوند و با افراد نا آشنا برخورد مي كنند و يا زماني كه از فرد دلبند خود جدا مي شوند، در درجات متفاوتي دچار اضطراب ، ترس و […]

به گزارش کارگروه تربیتی فرزندپرتال : به طور كلي روان شناسان بر اين باورندكه تقريبا تمامي كودكان از 7-6 ماهگي به بعد، هنگامي كه وارد يك محيط جديد مي شوند و با افراد نا آشنا برخورد مي كنند و يا زماني كه از فرد دلبند خود جدا مي شوند، در درجات متفاوتي دچار اضطراب ، ترس و يا ناراحتي مي شوند . اين مسئله در كودكان كمرو، خجالتي و كلاس اولي شايع تر و شديد تر مي باشد.

 

اين موضوع تا اين اندازه كاملا  طبيعي مي باشد، ليكن در صورت عدم برخورد صحيح و درمان اضطراب ايجاد شده ناشي از جدايي، اين موضوع مي تواند موجب بروز اختلالاتي از جمله افسردگي ، انزوا ، تنهايي ، افت تحصيلي و حتي ترك تحصيل گردد .لذا براي به حداقل رساندن تنش هاي ايجادي و به منظور آماده كردن كودك براي ورود به مدرسه، توجه به نكات زير مي تواند بسيار كمك كننده باشد :

1- سعي كنيد انجام اموري هرچند كوچك را به كودك  واگذار كنيد تا او با انجام اين كار ها احساس ارزشمندي كرده و خود را مسئول بداند .انجام اين كار باعث مي شود اعتماد به نفس كودك تقويت شده و احساس استقلال بيشتري نمايد. لذا راحت تر به محيط مدرسه عادت كرده و آن را مي پذيرد .

2- سعي كنيد حداقل دو هفته قبل از شروع مدرسه، براي كودك برنامه اي منظم و مدون تعيين كنيد، مثل تنظيم ساعت خواب ، صبح زود بيدار شدن و … با اين كار شما موجب شده ايد كه كودك براي رفتن به مدرسه به تدريج آماده شده و يك باره با حجم وسيعي از تغييرات روبرو نشود .

3- عيني سازي محيط و شرايط مدرسه از طريق بازي هاي نمايشي (مثل معلم بازي )تا كودك با نحوه چگونه صحبت كردن ، نشستن سر كلاس ، آشنايي با قوانين مدرسه و نحوه برخورد با مسائل خاص آشنا شود.

4- با هماهنگي قبلي، كودك را قبل از شروع  فصل مدرسه، با محيط مدرسه آشنا كنيد .اين كار در ايجاد آرامش و احساس تعلق به مدرسه در كودك بسيار مفيد خواهد بود .

5- براي كودك از تجربيات اولين روز مدرسه خود تعريف كنيد. به او بگوييد كه شما نيز عيناً اين احساس را داشته ايد . به او توضيح دهيد كه چه طور بر اين احساس فائق آمده ايد . با اين كار علاوه بر تأييد احساسات او،كودك شما متوجه مي شودكه كودكان ديگر نيز همانند او در اولين روز مدرسه، نگران و هيجان زده مي باشند. .

6- از گفتن جملاتي هم چون” تو ديگر بزرگ شده اي ” يا “مثل بچه ها رفتار نكن “خودداري كنيد.

7- مدرسه رفتن و تحصيل را به عنوان وظيفه اصلي او در نظر بگيريد و هيچ گاه دوست نداشتن را به عنوان عذر و بهانه براي نرفتن به مدرسه نپذيريد .

8- اگر اضطراب و جدايي با يكي از والدين شديدتر است ( كه معمولا چنين است )، در صورت امكان ديگري كودك را به مدرسه ببرد .

9- وقتي كودك از مدرسه برگشت، با هيجان و خوشحالي با او روبرو شويم و از پرسيدن سؤالات ختم كننده با پاسخ مثبت يا منفي و يا سؤالات كلي خودداري كنيم .

10- نقش مربيان و معلمان مدرسه در پايين آوردن ميزان استرس و اضطراب ناشي از جدايي بسيار اساسي و مهم است . معلمان مي بايست براي كمك در اين حوزه بر حسب توان كودك به او نقش يا مسئوليتي در مدرسه دهند تا او احساس ارزشمندي ، كفايت و خوشنودي كند .هم چنين تصميماتي اتخاذ  نمايند تا كودك عضو يك گروه از هم سن و سالان خود در كلاس شود و با آن ها ارتباط صميمي و دوستانه برقرار نمايد .

 

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

 1. الهام گفت:

  ممنون از مطالب آموزنده شما که بسیار برای من تاثیر گذار بود

 2. امین گفت:

  بسیار جالب بود

 3. علی گفت:

  بسیار استفاده کردم

 4. با سلام و خداقوت خدمت کارشناس فهیم.من واقعا توانستم از این نطر قوی ودقیق نسبت به بچه های پیش از دبستان استفاده کنم.چون به مسایل کلیدی, انگیزشی و قابل تاملی اشاره شده بود.چون بعضی از مادران واقعا اینقدر زمان ندارند که به خواهند چند صفحه در این زمینه خاص مطالعه کنند.با تشکر از خانم طبری

 5. فرشته حسینی گفت:

  باتشکر.راهکار های ارائه شده واقعا کاربردی هستن. به امید روزی که همه ی ما آگاهی کافی در رابطه با واکنش های لازم نسبت به رفتار فرزندانمون رو پیدا کنیم و بچه های سالم تری رو تحویل جامعه بدیم.

 6. مینا گفت:

  عالی بود. ممنون

دیدگاه شما