هدیه ای پر خطر!!

در سنین قبل از 10 سالگی قدرت تفکر انتزاعی ندارد و هر آنچه را که از دنیای پیرامون خود می بیند واقعی می پندارد و باور می کند.بازی های کامپیوتری منجر به خیال پردازی های غیر واقعی در کودکان می شود و او تصور خیالی خود ر ا به واقعیت سوق می دهد. شخصیت های پرخاشگر […]

در سنین قبل از 10 سالگی قدرت تفکر انتزاعی ندارد و هر آنچه را که از دنیای پیرامون خود می بیند واقعی می پندارد و باور می کند.بازی های کامپیوتری منجر به خیال پردازی های غیر واقعی در کودکان می شود و او تصور خیالی خود ر ا به واقعیت سوق می دهد. شخصیت های پرخاشگر بازی های رایانه ای به مرور زمان در کودک تاثیر می گذارد و اگر کنترل نشود، در شخصیت کودک نهادینه می شود.  بازی های رایانه ای علاوه بر آسیب های مخرب در رفتار کودک و نوجوان، میزان فعالیت های جسمی وی را هم کاهش می دهد، از این رو انتظار می رود تا والدین زمان بازی کودکان را به شیوه صحیح کنترل کنند.
.
تاثیری که اینترنت به طور عام و شبکه های اجتماعی مجازی به صورت خاص می توانند بر روی نسل جوان و نوجوان بگذارد، می تواند آن باشد که این ذهنیت را در آن ها به وجود آورد که جامعه را از منظر مانیتور خود و کنش متقابل اجتماعی را از پشت پنجره ای از کلمات انجام دهد. این شبکه های اجتماعی بر نوجوانان و جوانان تاثیراتی دارد که بعضا برای روح و جسم آن ها مخرب است.

 

معایب شبکه های اجتماعی برای نسل کودک و نوجوان به شرح ذیل پرداخت:

 

1- در معرض خطر قرار گرفتن روابط چهره به چهره

بزرگترین مزیت شبکه های اجتماعی دارای یک عارضه جانبی منفی است که آن را به مهم ترین عیب این شبکه ها تبدیل کرده است. این شبکه ها روابط چهره به چهره اجتماعی را کاهش و یا به کل از بین می برند. زیرا شبکه های اجتماعی به نوعی استقلال و آزادی به وجود می آورند و افراد می توانند یک دنیای فانتزی برای خود ساخته و وانمود کنند که فرد دیگری هستند. در این رابطه، نوجوانان در معرض خطر بیشتری هستند، چراکه آنان در سنین یادگیری نحوه ارتباط با دیگران و ساختن گروه های دوستی قرار دارند.

 

2- مزاحمت های سایبری و جرایم علیه کودکان

استفاده از شبکه های اجتماعی می تواند افراد را در معرض آزار و اذیت و ارتباطات نامناسب با دیگران قرار دهد. با اینکه والدین محتوای اینترنت را برای اعضای خانواده ی خود فیلتر می کنند، اما با این حال باز هم کودکان در معرض آزارهای جنسی و محتوای های نامناسب هستند.

 

3- جعل هویت و کلاه برداری

چه خوشتان بیاید چه نه، اطلاعاتی که شما بر روی اینترنت می فرستید می تواند در دسترس هرکسی که به اندازه کافی باهوش و زیرک باشد قرار بگیرد. اکثر سارقان تنها به مقدار کمی اطلاعاتی ضروری از شما نیاز دارند تا با جعل هویت تان، زندگی شما را به کابوس تبدیل کنند. در جامعه ما افراد بسیار زیادی اطلاعات شخصی خود را با قرار دادن در شبکه های اجتماعی در معرض خطر قرار می دهند.

 

4- اتلاف کننده زمان

گزارشات نشان می دهد که شبکه های اجتماعی یکی از بزرگترین ابزارهای اتلاف کننده وقت هستند؛ به طوریکه درصدی از زمان استفاده از اینترنت را بدون هیچ گونه بهره وری به خود اختصاص می دهند. گرچه بخشی از این زمان صرف انجام کارهای مهم تجاری، اجتماعی و حرفه ای می شود. اکثر کاربران شبکه های اجتماعی سه برابر زمانی که به فعالیت های آنلاین مفید اختصاص می دهند را صرف این شبکه ها می کنند.

 

5- به خطر افتادن حریم شخصی

یکی از معایب و خطرات شبکه‌های اجتماعی که زمینه ساز چالش‌های شدید در زندگی فردی و اجتماعی کاربران می شود، نفوذ به حریم خصوصی کاربران است. اگر چه کاربران با هویتی مجازی در این شبکه‌ها حضور دارند، ولی باز هم تفاوتی در نفوذ به حریم خصوصی آنها نخواهد داشت. باید توجه داشت که بایدها و نباید‌های شرع مقدس در خصوص کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است و هرچند شبکه‌های ‌اجتماعی در ظاهر در دنیای حقیقی نیستند، اما ماهیت بسیاری از اطلاعاتی که در این شبکه‌ها وجود دارند حقیقی است؛ پس باید مراقب بود تا حریم خصوصی افراد در این فضا تهدید نشود. اگر اطلاعات کافی در خصوص شبکه اجتماعی مورد نظر خود ندارید‌، به آن وارد نشوید و در صورت حضور در شبکه‌های اجتماعی، موارد امنیتی‌، رمزگذاری و.‌.‌. را رعایت نمایید. در گروه‌هایی که شما را تحت تاثیرات مخرب اخلاقی و فرهنگی قرار می‌دهند عضو نشوید و در صورت عضویت سریعاً آن را ترک کنید.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما