کسب و کار تابستانه

«آیا می‏ خواهید کودک‌تان تابستان را با تماشای تلویزیون، بازی‏ های کامپیوتری یا شکایت کردن از نبود کاری برای انجام دادن، سپری کند؟»   کسب و کار تابستانه می ‏تواند راهی سرگرم کننده برای تشویق خلاقیت و اعتماد به نفس کودک‌تان باشد. فعالیت هایی مثل راه اندازی کسب و کار تابستانه صرفا برای بدست آوردن […]

«آیا می‏ خواهید کودک‌تان تابستان را با تماشای تلویزیون، بازی‏ های کامپیوتری یا شکایت کردن از نبود کاری برای انجام دادن، سپری کند؟»

 

کسب و کار تابستانه می ‏تواند راهی سرگرم کننده برای تشویق خلاقیت و اعتماد به نفس کودک‌تان باشد. فعالیت هایی مثل راه اندازی کسب و کار تابستانه صرفا برای بدست آوردن پول نیست. شروع کسب و کار، تجربه ارزشمندی از زندگی را برای کودکان فراهم می‏ کند، به علاوه بسیاری از مهارت‏ های کاربردی مانند سازماندهی، مدیریت پول، حل مشکلات و ارتباطات را در کودکان ایجاد می‌کند. اگر کارآفرین کوچک‌تان علاقه‌مند است کسب و کار تابستانه‌ ای آغاز کند، در اینجا نکاتی که به شکل‌گیری تجربه‌ ای مثبت‌ در او کمک می‌کند، اشاره می‌کنیم:

 

1- کسب و کاری را انتخاب کنید.

به کودکتان اجازه دهید علاقمندی‌ اش را دنبال کند. مهم است که کودک‌تان نسبت به کاری که انجام می‌دهد اشتیاق داشته باشد. شما می‏ خواهید از تجربیات‌اش لذت ببرد و علاقه خود را از دست ندهد.

 

اگر کودکان‌تان در حال حاضر ایده کسب و کار خاصی در ذهن ندارند، به آن ها لیستی از کارهایی که علاقه‌مندند انجام بدهند را ارائه دهید. اگر عاشق حیوانات اند، می‏ توانند کسب و کار نگهداری از حیوانات خانگی را شروع کنند. شاید به هنر شمع سازی علاقمندند. آن ها می‏ توانند کارگاه کاریی برای کودکان جوان تر در همسایگی خود داشته باشند و درس‏ های موسیقی تدریس کنند و حتی برنامه‏ های موبایل طراحی کنند. این خوب است که خارج از چارچوب فکر کنیم. در برابر گفتن جملاتی مثل «هیچ چیز کارساز نیست» یا «هیچ کس تمایلی ندارد به  این ایده توجه کند» مقاومت کنید. این فرآیند، تجربه یادگیری است که نتیجه نهایی آن لزوماً مهم نیست.

 

2- اهداف را تعیین کنید و نقشه راهی داشته باشید

«آیا کودک تان به همه آنچه که بتواند ایده ‏اش را به واقعیت تبدیل کند، فکر می‏ کند؟ به چه تجهیزات، تدارکات و آموزش‏ هایی برای انجام کارش نیاز دارد؟ اگر بخواهد دستبند درست کند، به چه چیزی نیاز دارد؟» کودکان کارآفرین باید اهداف‌شان را از کسب وکار – شامل اهداف مالی و یا هر هدفی که می‏ خواهند به آن دست پیدا کنند – بنویسند.

 

کسب و کار تابستانه راهی مناسب برای آشنایی کودکان با مهارت‏ های پایه‏ ای مدیریت پول و همچنین آشنایی با موضوعات پیچیده ‏ای مانند محاسبه سود ناخالص و مدیریت مخارج است. نوجوانان می‏ توانند مسیر مخارج تا درآمد کسب و کار را بررسی کنند و کودکان کم سن و سال‌تر می‌توانند افزایش قیمت ها و شمارش پول خرد را تمرین کنند.

 

ممکن است لازم باشد به کودک‌تان برای شروع کسب و کار جدیدش پول بدهید. اگر چنین است، تمام هزینه را جز به جز به آن ها بگویید، تا آن ها بدانند که دقیقاً به چه مقدار پول نیاز دارند. می‏ توانید میزان معینی بودجه به آنها پیشنهاد بدهید تا زمانی که آنها بتوانند با پول‏ های تولد و پول توجیبی‌شان در این کار شرکت کنند. حتی می ‏توانید یک جلسه سرمایه‏ گذاری داشته باشید تا کودک‌تان در این جلسه ایده‏ ها و خلاصه‏ ای از نیازهای مالی خود را مطرح کند.

 

3- روی مهارت ‏های ارتباطی و خدمات به مشتریان کار کنید

توانایی برقراری ارتباط مؤثر و شنونده ‌همدل بودن، بلوک‌های اصلی ساختمان کارآفرینی هستند. به کودکان‌تان کمک کنید که به ارزش پیشنهادی کسب و کارشان پی ببرند و بتوانند درباره محصول یا خدمت‏ شان به اختصار توضیح دهند. بر اهمیت خدمات مشتریان تأکید کنید. کودک‌تان را به گوش دادن و انطباق با نیازهای ویژه مشتریان تشویق کنید.

 

4- مدیریت درخواست‌های قانونی

تمام الزامات قانونی بزرگسالان شامل حال کودکان دارای کسب و کار نیز می ‏شود. شما می‌توانید هرگونه مجوز یا پروانه محلی مورد نیاز را به‌وسیله چک  کردن با دفتر محلی شهر یا کشورتان پیدا کنید.

 

در بعضی موارد ممکن است بخواهید ساختار سازمانی رسمی ایجاد کنید. اما از اینکه دارایی‌های خانوادگی‌تان به خطر بیفتد، نگران باشید. مثلا پسر بزرگ ما عاشق طراحی اپلیکیشن است. اگر به نظر برسد که اپلیکیشنی به لحاظ تجاری در iTunes  موفق است، ما آن را تحت شرکت هولدینگ خودمان ثبت خواهیم کرد. اگر تا آن لحظه شرکت هولدینگی نداشته باشیم برایش شرکتی با مسوولیت محدود تشکیل می‌دهیم. می‌توانید درمورد حوزه کسب و کار فرزندتان و مراقبت ها و حمایت های لازم مربوط به مسوولیت خانوادگی‌تان تصمیم بگیرید.

 

مهمترین مسئله‌ای که باید به خاطر داشته باشید این‌است که، تمام مراحل کارآفرینی باید سرگرم کننده باشد. کارآفرینی تلاشی از روی عشق و علاقه است و نه فقط کار . کارآفرینی فرایند تشخیص و گرفتن فرصت‌ها، اشتباه کردن و یادگیری از این اشتباه ها و تکرار دوباره این روند است. سعی کنید این پیام ها را در طول سفر کارآفرینانه‌تان همواره به یاد داشته باشید.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما