انحراف چشم

زمانی كه نوزاد در شرایط عادی و طبیعی متولد می‌شود، همه اعضای بدن یک فرد بزرگسال را دارد؛ دست، پا، زبان، چشم و… اما در دوران نوزادی او قادر نیست از هیچ كدام این اعضا بدرستی استفاده كند. در حقیقت تا تكامل ایجاد نشود، كودک هم نمی‌تواند از اعضای بدنش استفاده كند. چشم انسان هم […]

زمانی كه نوزاد در شرایط عادی و طبیعی متولد می‌شود، همه اعضای بدن یک فرد بزرگسال را دارد؛ دست، پا، زبان، چشم و… اما در دوران نوزادی او قادر نیست از هیچ كدام این اعضا بدرستی استفاده كند. در حقیقت تا تكامل ایجاد نشود، كودک هم نمی‌تواند از اعضای بدنش استفاده كند. چشم انسان هم از این قاعده مستثنا نیست. به این معنی كه اگر تصویرها واضح و دقیق روی شبكیه ایجاد نشود، سیستم بینایی هم برای دیدن تحریك نمی‌شود؛ در این شرایط تنبلی چشم بروز می‌كند.

 

برای این‌كه مغز بتواند درک درستی از تصویرهای دریافتی داشته باشد، باید تصویری واضح و روشن همزمان روی دو چشم ظاهر شود. اما زمانی كه مشكلی مانند انحراف وجود داشته باشد، این سیستم مختل می‌شود. بنابراین تنبلی چشم ـ كه یک اختلال تكاملی است ـ ناشی از وجود اختلال در ایجاد تصویر روی هر دو چشم است. زمانی كه متوجه ایجاد این اختلال شویم، باید آن را درمان كنیم تا تنبلی چشم هم درمان شود. این نكته رمز موفقیت درمان است و به همین دلیل درمان در سنین پایین‌تر نتیجه بهتری خواهد داشت.

 

علل ایجاد انحراف چشم

انحراف چشم می‌تواند به شكل مادرزادی یا اكتسابی بروز كند؛ انحراف چشم مادرزادی در ۵ تا ۶ ماه اول تولد اتفاق می‌افتد و اگر بعد از این سنین نمایان شود، اكتسابی است. اگر انحراف چشم مادرزادی باشد، معمولاً در ۵، ۶ ماه اول زندگی نوزاد تشخیص داده و درمان می‌شود، اما گاهی زمان زیادی از ایجاد این مشكل می‌گذرد و والدین با تشخیص انحراف در چشم كودک به پزشك مراجعه می‌كنند. در چنین شرایطی اگر مشكل اصلی تشخیص داده و كودك درمان شود، براحتی می‌توان از بروز تنبلی و انحراف چشم جلوگیری كرد. در صورت مراجعه و تشخیص بموقع می‌توان به درمان تنبلی و انحراف چشم امیدوار بود.

 

نشانه انحراف چشم

تنها نشانه‌ای كه والدین می‌توانند متوجه وجود انحراف چشم كودك شوند، تغییر ظاهری چشم‌هاست. گاهی نیز ظاهر چشم كودك نشان‌دهنده انحراف است، ولی در اصل هیچ مشكلی وجود ندارد كه به این شرایط، انحراف كاذب می‌گوییم. این افراد باید دقت داشته باشند پس از تشخیص انحراف كاذب هم باید تا زمانی كه پزشك تعیین می‌كند، بررسی‌ها و پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

 

انحراف چشم قابل درمان است

با این‌كه انحراف چشم تا سنین بالا هم قابل درمان است، اما تنبلی چشم باید در سنین كودكی تشخیص داده و درمان شود. بنابراین پس از معاینه كودک اگر پزشك متوجه انحراف چشم او شود، باید درمان لازم را انجام داد. گاهی ممكن است پزشک تشخیص دهد كه كودک به عینك نیاز دارد، اما تجویز عینک گاهی می‌تواند همه انحراف را اصلاح كند. گاهی وقتی كودک عینكش را برمی‌دارد، انحراف چشمش ظاهر می‌شود. این نشان می‌دهد كه این انحراف وابسته به ضعف چشم است. در این شرایط اگر ضعف چشم درمان شود، انحراف هم درمان می‌شود. چشم این بچه‌ها معمولا با ۳ نوع مشكل روبه‌روست؛ آن ها هم چشم‌های ضعیفی دارند و هم با تنبلی و انحراف چشم درگیر هستند كه درمان هر كدام از این ها هم متفاوت است.

 

ضعیفی چشم با عینک درمان می‌شود كه اگر بتواند انحراف را هم برطرف كند، اتفاق خوبی است. ولی اگر عینک نتواند انحراف چشم را اصلاح كند، درمان تنها از طریق جراحی امكان‌پذیر است، اما درمان اصلی تنبلی چشم فقط بستن چشم است. گاهی این سه نوع مشكل متفاوت در عضو كوچكی مانند چشم تشخیص داده می‌شود كه باید به آن دقت داشته باشند و درمان را تا پایان ادامه دهند.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما