خدا کيست ؟

گرایش به خدا و یگانه پرستی در فطرت هر کودکی که چشم به جهان می گشاید نهفته است. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: «هر بچه ای بر فطرت اسلام متولد می شود، مگر این که والدینش او را یهودی یا نصرانی کنند». پدر و مادر کودک باید با مطالعات مستمر خود همواره نیازهای فکری فرزندان […]

گرایش به خدا و یگانه پرستی در فطرت هر کودکی که چشم به جهان می گشاید نهفته است. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: «هر بچه ای بر فطرت اسلام متولد می شود، مگر این که والدینش او را یهودی یا نصرانی کنند». پدر و مادر کودک باید با مطالعات مستمر خود همواره نیازهای فکری فرزندان خود را شناسایی کرده و از راه صحیح مجهولات و سؤالات او را پاسخ گفته و از راه های صحیح در تربیت دینی او گام بردارند.

برخی از راه های شناساندن خدا به کودکان به این شرح است:

1-به پرسش های کودکان می بایست جوابی صحیح و در عین حال ساده و روشن داده شود. ما می توانیم با بیانی ساده و کمک گرفتن از نعمت های خداوند که در اختیار همه بندگانش قرار داده است، به بهترین وجه و ساده ترین شکل خدا و برخی از صفات او را با برهان نظم، برای کودک اثبات کنیم. این برهان ساده ترین و عمومی ترین برهان برای اثبات خدا است، و در قرآن کریم و روایات نیز بسیار به این برهان اهمیت داده شده است. این برهان از مفاهیم و قواعد پیچیده فلسفی خالی است، از این رو همه می توانند از این برهان استفاده کنند.

2- کمک گرفتن از طبیعت: به خلقت آفریده های خدا اشاره کنیم و او را با عجایب آنها آشنا سازیم. قدرت خداوند را در آفرینش مخلوقاتش در آسمان و زمین و دریاها به فرزندان خود نشان دهیم.

در قرآن آیات بسیاری وجود دارد که ما را به تدبر در طبیعت دعوت می کند؛ مثلاً در قرآن می خوانیم: «و خدا به زنبور عسل وحی کرد که از کوه ها و درختان و سقف های رفیع منزل گیرید و سپس از میوه های شیرین تغذیه کنید و راه پروردگارتان را به اطاعت بپویید، آن گاه از درون آنها شربت شیرینی به رنگ های مختلف بیرون آید که در آن شفاء مردمان است».همچنین ما را به دقّت در خلقت شتر و آسمان و کوه ها و زمین و … دعوت می کند و می فرماید: «آیا آنان به شتر نمى نگرند که چگونه آفریده شده است؟ و به آسمان نگاه نمى کنند که چگونه برافراشته شده؟ و به کوه ها که چگونه در جاى خود نصب گردیده! و به زمین که چگونه گسترده و هموار گشته است»؟ اگر عجایب و شگفتی های این مخلوقات خداوند را با زبانی ساده و کودکانه بیان کنیم او را تا حد زیادی با خدا آشنا ساخته ایم.

3- پاسخ بسیاری از سؤالات کودک را می توانیم از قرآن بیابیم؛ برای مثال اگر کودک پرسید خدا کیست می توانیم این آیه را بر وی بخوانیم: «خدا کسی است که آسمان ها و زمین را آفرید و آبی از آسمان فرو فرستاد و به وسیله آن میوه هایی را برای روزی شما از زمین بیرون آورد». به او بگوییم «او مهربان ترین مهربانان است». و مهربانی خدا را برای او به صورت ملموس تبیین کنیم .  .

4-برای او بیان کنیم که ما بسیاری از چیزها را نمی بینیم، ولی وجود دارند؛ مثل هوا و عقل، ولی نمی توان وجود آنها را انکار کرد. خدای متعال هم قطعاً وجود دارد، اما دیده نمی شود: «چشم ها نمی توانند او را ببینند».

5- بیان داستان های مناسب دینی: کودکان به قصه و داستان بسیار علاقه دارند، به ساده سازی حکایات و داستان های قرآنی و دینی پیام های دینی را می توانیم غیر مستقیم و راحت منتقل کنیم؛ مثل داستان حضرت ابراهیم (ع) و بحث های او با مشرکان و بت پرستان و استدلال های زیبای آن حضرت برای اثبات خدا و یگانگی او.

6- استفاده از تجارب خود کودکان: برای تعیین مفهوم دین و نیاز ما به آن می توانیم از تجارب کودکان استفاده کنیم؛ برای مثال با نشان دادن برنامه هفتگی پرسش هایی را مطرح کنیم تا به تدریج کودک را به مقصود خود نزدیک سازیم و بعد نتیجه گیری کنیم، برنامه ای که از طرف خدا و به وسیله پیامبران برای ما آورده شده است، دین نام دارد.

برای مطالعه بیشتر به کتاب های زیر مراجعه فرمایید:

1-خداشناسی قرآنی کودکان، غلام رضا حیدری ابهری.

2-خانواده در اسلام، حسین مظاهری.

3-ده درس خدا شناسی برای جوانان، ناصر مکارم شیرازی.

معرفی خدا به زبان کودکانه

خدا کيست ؟

وقتي وارد مدرسه اي ميشوي، مديري را ميبيني که آنجا را اداره ميکند

وقتي وارد باغي مي شوي، باغباني را ميبيني که مشغول آبياري و رسيدگي به درختان است .

وقتي وارد شهري مي شوي، شهر داري را ميبيني که شهر را اداره ميکند .

در يک پادگان نظامي، يک فرمانده منظم را ميبيني که فرماندهي ميکند.

وقتي به کارخانه اي بروي خواهيد ديد که بوسيله يک مدير اداره مي شود.

اگر بخواهم خدا را خيلي ساده معرفي کنم، بايد بگويم که خدا هم آفريننده اين دنيا و هم اداره کننده و فرمانده و ناظم آن است در قرآن کريم ميخوانيم : خدا همان کسي است که آسمان ها و زمين را آفريد …(سوره ابراهيم آيه 32)

همه موجوداتي را که مي بيني آفريده خداوند است و اداره جهان بزرگي که در آن زندگي ميکنيم با خداوند مهربان است.

بارش باران ،رويش گياهان ، زندگي و مرگ جانوران ، طلوع و غروب خورشيد و ماه و ستارگان ، پرواز پرندگان و تمام حوادث بزرگ و کوچک دنيا به خواست و اراده خدا و زير نظر اوست .

ما انسانها هم آفريده او هستيم و توسط او خلق شديم، خدا براي آنکه خودش را به ما معرفي کند، هزاران پيامبر فرستاده است .

آخرين پيامبري که او فرستاده حضرت محمد ص است . پس از پيامبر مهربان نيز امامان عزيز و مهربان ما مسئوليت معرفي خدا را بر عهده دارند .

خداوند مهربان براي آنکه او را بهتر بشناسيم کتابي را در اختيار ما قرار داد که قرآن کريم است . قرآن کريم در سوره ها و آياتش خدا را به ما معرفي مي کند .

قرآن کريم خدا را آفريننده جهان، مهربان، بخشنده، دانا، قوي، روزي دهنده، کامل و آگاه از هر چيز معرفي کرده است .

بهترين راه آشنايي با خدا، خواندن قرآن، مطالعه سخنان پيامبر و امامان و تماشاي جهان بزرگ و زيبايي است که او آفريده است.

 

  • قمی، شیخ عباس، سفینة البحار، ج ۲، ص ۳۷۲٫
  •  نحل، ۶۸ و ۶۹٫
  • غاشیه، ۲۰ – ۱۷، “فَلَا یَنظُرُونَ إِلىَ الْابِلِ کَیْفَ خُلِقَتْ* وَ إِلىَ السَّمَاءِ کَیْفَ رُفِعَتْ* وَ إِلىَ الجْبَالِ کَیْفَ نُصِبَتْ* وَ إِلىَ الْأَرْضِ کَیْفَ سُطِحَتْ”.
  •  ابراهیم، ۳۲٫
  • یوسف، ۶۴٫
  •  انعام، ۱

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما